Α.Ο. Γαλήνη Πατρών
Ο Αθλητικός Όμιλος Γαλήνη είναι αθλητικός σύλλογος στην Πάτρα που δραστηριοποιείται σε πολλά αθλήματα. Εμπνευστής της δημιουργίας του Αθλητικού Ομίλου ΓΑΛΗΝΗ είναι ο π. Αντώνιος Ρουμελιώτης ο οποίος είναι και Επίτιμος Πρόεδρος. Έχει τμήματα Ποδοσφαίρου (αντρών, γυναικών), μπάσκετ, τοξοβολίας, στίβου και πινγκ πονγκ, βόλευ. Έχει ιδιόκτητες αθλητικές εγκαταστάσεις στα Δεμένικα Πατρών.